Erzurum ili merkez ilçesi olan Yakutiye'de Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan yapı günümüzde ziyarete açıktır.
Çifte Minareli Medrese ayrıca medrsenin bitişiğinde bulunan Medrese Kümbeti ile de dikkat çekmektedir.
Medrese dikdörtgen planlı inşa edilmiştir. Çifte Minareli Medrese açık avlulu, iki katlı ve dört eyvanlıdır. Avlunun çevresinde bulunan odalar öğrenci ve öğretmenler için ayrılmıştır. Aradan geçen yüzyıllar içerisinde harabe hale gelen yapı 4.Murad döneminde onarılarak top dökümhanesi olarak kullanılmış daha sonra ise tekrar medrese olarak kullanılmaya devam etmiştir. Günümüzde ziyarete açık olan yapı ücretsiz olarak gezilebilmektedir. Erzurum gezi rehberi yazılarımızla buradayız.

 

Yapının 26 metre yüksekliğe sahip minarelerinin şerefeleri yıkılmıştır. Minareler üzerinde bulunan kare işleme içerisine alınmış daireler içerisinde mavi renkli çiniler ile "Allah" "Muhammed" isimleri ile beraber dört halifenin isimleri de yazılmıştır.
Erzurum Çifte Minareli Medrese'nin ilk bakışta dikkat çeken görkemli taç kapısının işlemeleri, yapının inşa edildiği dönem olarak kabul edilen Selçuklu taş süslemesinin estetik anlayışının eşsiz örneklerini teşkil etmektedir.
Kullanılan rumi ve palmet motifler birbiri ile ahenk içerisindedir.
Taç kapının giriş sağ kısmında bulunan işleme: Türk beyliklerinin simgesi olan çift başlı kartal, dilimli yaprak motifli hayat ağacı ve ağzı açık yılanlardır.

İhtişamı ile dikkat çeken Erzurum Çifte Minareli Medrese'nin iç kısmına geçmeden önce dışarıdan ayrıntılı bir şekilde yapıyı incelemek dönemin ne kadar sanatkar bir dönem olduğunu hatırlatıyor ve sonrasında yapanları ve yaptıranları yad ettiriyor.
Minarelere dair bir hikayede anlatılır: Minarelerden birisinin bir usta tarafından diğerinin ise ustanın çırağı tarafından yaptırıldığı ama ustanın çırağa göre daha geriden geldiği çırağın ise görkemli minareyi çok daha kısa sürede bitirdiği anlatılır. Çırağın daha sonra ustasına olmadık bir laf edip kendisinden su getirmesini istediği ustanın ise bunu kendine yediremeyip minareden atlayarak intahar ettiği dilden dile dolaş
ır.

REHBER