Erzurum evleri bizlere büyük değerleriyle kalmış tarihi bir miras olarak duruyor. Evler Türk ev mimarisi üslubuna göre yapılmış ama bir başkta açıdan da bakıldığında kendine özgü bir üslup ile inşa edilmiş farklı ve özgün yapılar olarak göze çarpıyor. İçeri girildiğinde başka bir dünyaya yada geçmişe adım atmış gibi hissediyor insan kendini.

Şehrin oldukça soğuk kış aylarına ev sahipliğ yapması nedeniyle ev mimariside bu görüşte değerlendirilerek meydana getirilmiş ve inşa edilmiş. Çoğunlukla iki katlı olarak inşa edilmiş olan evlerin açık avlu bölümleri genelde yoktur. Giriş kısmında bulunan mutfak bölümünün çevresinde yer yer odalar ile hayat giriş katında başlamış ve burada devam etmiştir.

 

TARİHİ YAŞATAN DEĞER DOLU EVLER
Erzurum Evleri

Tarihi Erzurum evleri geçen zaman içerisinde çeşitli nedenlerle yok olmaya yüz tutmuş ve hatta bazıları malesefe bugünlere ulaşamamıştır. Günümüzde ise o günlerden kalan bir kısım evler restore edilerek günümüze kazandırılmış ve şehir turizmine değer ve hareketlilik katmıştır. Günümüze ulaşan evler çoğunlukla 19. yüzyılda inşa edilmiş olan evlerdir. Böylelikle evlerin 100 - 150 yıllık evler olduklarını söylebiliriz. Yapılan çalışmalar evlerin sayısını yüz olarak göstermektedir. 

İLMİK İLMİK İŞLENMİŞ SANATLAR
Erzurum Evleri

Osmanlı döneminin son yüzyıllara yansıyan güzelliklerini, el işçiliğini, yaşam anlayışını, hayata bakışını, geleneğini ve kültürünü yansıtan eşsiz bir miras olarak karşımıza çıkıyor bu güzel evler.

Evlere dışarıdan baktığınızda gördüğünüz o can alıcı eski ihtişamı içeride de aynı şekilde yaşıyorsunuz. Adım atıp girdiğiniz her oda farklı bir dünyaya açılıyor adeta. 

Mutfak, yaşam odaları, merdivenler ve soğuk havada yanan soba ateşi ile ısınan mekanlar insana sıcaklık katıyor ve yudumlarken bir bardak çayınızı hiç kalkmak istemiyorsunuz buradan ve gitmek istemiyorsunuz bu şehirden.

REHBER