KARS GEZİ REHBERİ
Kars Gezi Rehberim


KARS GEZİ REHBERİ
Kars Rehberim

Türkçe bir kelime olan “Karsak” isminin günümüzdeki Kars şehri için bir dönem kullanıldığı ve bu ismin ise Bulgar Türklerinden olan Karsak boyunun bölgede sürdüğü hakimiyetin bir neticesi olarak şehre verildiği ve bu isimle de anıldığı ifade edilir.

Şehrin tarihine bakıldığından yapılan çalışmalar yerleşim dönemini Paleolitik Çağ’a kadar götürmektedir. Hititler, Urartular, Sasaniler, Bizanslılar, Araplar, Bagratlılar, Selçuklular, Gürcüler, İlhanlılar, Karakoyunlular, Osmanlılar ve Ruslar burada hüküm sürmüş ve Kars yerleşim alanlarına hakim olmuşlardır.

Kars ülkemizin en soğuk illeri arasındadır. Her ne kadar bölge soğuk olsa da halkı oldukça sıcak kanlıdır. Ülkemizde ilk kar hemen hemen her yıl bu şehre düşer ve şehir kışa güzel bir merhaba der. Bu merhaba ile birlikte beyaza bürünen şehir oldukça çekici bir hal alır. Beyazın güzelliği şehri kaplar ve yüzlerce tarihi yapı bir başka güzellik kazanır. Gelenler soğuğa rağmen gezmeye ve fotoğraflar çekmeye doyamaz. Soğuk günün içinde gezerken bir bardak sıcak ısıtır insanın içini Kars’ın güzel kafelerinde, çay ocaklarında ve kahvehanelerinde.

Türkiye’mizde en eski Türkçe isme sahip olan Kars şehrinde yapılan güzel bir tarihi yolculuk insanı alır götürür bambaşka diyarlara ve bambaşka kültürlere. Gündüz yapacak olduğunuz gezinizi geceleri çeşitli kafelerde düzenlenen Kafkas Gecesi eğlenceleriyle neticelendirebilir ve kafe önünde yanan ateşte her dışarı çıkışınızda içinizi soğuk bir sıcakla ısıtabilirsiniz.

Kars her mevsim güzeldir. Yaz aylarında veya kış aylarında farklı güzellikler sunuyor gelenlere. Son yıllarda ise özellikle Doğu Ekspresi ile yapılan çalışmalar neticesinde daha popüler bir hal almış ve kış aylarının vazgeçilmez destinasyonları arasına girmiştir. Doğu Ekspresi ile yapılan kış yolculuklarında nefis manzaraları görebilir ve eşsiz fotoğraflar çekebilirsiniz. Bu aylar özellikle Ocak, Şubat ve Mart olarak ön plana çıkmaktadır.

Kars şehir merkezine ulaştığınızda şehir merkezini dolaşmak için en ideal olan yürümektir. Çünkü her yer birbirine oldukça yakındır. Gezerken çevrenizdekilere soracağınız birkaç soru neticesinde çevreyi gezip görmek hiçte imkansız değildir. Tabi uzak noktalarda bulunan değerleri görmek için taksi kullanmak mutlaka gerekecektir. Yada en iyisi bir seyahat acentasıyla tura katılmak daha büyük bir rahatlık sağlayacaktır.

Yazıyla kışıyla bambaşka güzellikler şehri Kars misafirlerini her mevsim beklemeye devam ediyor.

 

 


REHBER