Ani Antik Kenti
“Ani Harabeleri”


SERHAT ŞEHRİ KARS’IN İZİNDE
Ani Antik Kenti “Ani Harabeleri”


Ani Antik Kenti veya bir diğer ifadeyle “Ani Harabeleri” binlerce yıl öncesine giden geçmişi ile soğuk ve fırtınalı kış aylarında bile Kars şehrinin en çok ziyaretçi çeken yerlerinin başında geliyor desek herhalde abartı olmaz. Öyle ki tarih öncesi çağlardan, Perslerden, Ermenilerden, Gürcülerden, Türk Beyliklerinden, Selçuklulardan ve Osmanlılardan günümüze gelen bu kent o dönemlerde dahi en çok ziyaret edilen ve merak edilen yerlerden birisi olmuş.

Günümüzde şehir adeta gelen yerli ve yabancı turistler ile o günlerdeki yüz binlere varan yoğunlukları yaşıyor. Şehrin sokak ve caddelerinde yürürken tüm yıkıntılara rağmen şehri gözünüzde canlandırıyor ve hayal edebiliyorsunuz.

Kars rehberi olarak internet sitemizde Ani Antik Kenti hakkında bilgiler verdiğimiz sayfamızdan Ani hakkında daha fazla ayrıntı okuyabilir ve çevreyi gösteren fotoğrafları inceleyebilirsiniz.

Sizlerde bu yazıyı okuduktan sonra bu tarihi mirası görmek, yaz veya kış birbirinden güzel fotoğraflar çekmek isterseniz mutlaka buraya uğramalısınız.

Burayı dolaşırken farklı kültürlere ait yapıları iç içe beraber görebileceksiniz. Bir yanda ateş tapınağı, bir yanda kilisesi öte tarafta camisi ve sarayları ile farklı inançların farklı yapıları sergileniyor bu şehirde.

Ani Antik Kenti geçen zaman içerisinde o kadar çok hırpalanmış ve yıkıma uğramış ki sonradan buraya gelip görenler sürekli “harabe” dedikleri için günümüzde de şehir “Ani Harabeleri” ismi ile daha çok anılır olmuş.

Belki surlardan içeriye adımınızı atıp girdiğinizde sadece birkaç ayakta duran yapı dışında düz ve yer yer yıkılmış yapılardan dolayı yükselti halini almış bir alan göreceksiniz ama o alanda nelerin var olduğunu ve sonradan yok olduğunu duyduğunuzda; tabi ki ayakta kalanları da her bir çevreye bakışınızda gördüğünüzde hemen o ilk düşünceden sıyrılacak ve tarih içinde yeni bir yolculuğa başlıyor olacaksınız.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan tarihi alanlar içerisinde en çok dikkat ve ilgi çeken yerlerden birisi burası. Ermenistan sınırında bulunan bu şehre gittiğinizde hemen karşıda Arpaçay’ın kenarında yükselen dağlık arazinin başka bir ülkenin olduğuna inanamıyor insan; çünkü adımınızı attığınızda oradasınız. Tabi adım atmak yasak bu sebeple insan bakıp geçiyor ve şöyle bir düşünüyor o topraklardan gelip ipek yolu köprüsünden geçtikten sonra şehre ulaşan kalabalık kervanları.

Ani eski dönemlerde farklı bir şehirdi. Bir kısım kaynaklar nüfusun bir dönem yüz binlere ulaştığını ifade ediyor. Böyle olunca da ticaret inanılmaz bir canlılık kazanmış ve şehrin ileri gelenleri de kimi günümüze kalan yapıları inşa ettirmekten kaçınmamış.

Şehre her toplum yapılar inşa ettirmiş. Kimileri surlar yapmış ve sonrasında daha da geliştirilmiş, kimileri dini yapılar inşa etmiş, kimileri ise ticaret için adımlar atmış.

Bu yönleri ile baktığınızda başta Urartular dönemine kadar uzanan tarihi şehir surları, Selçuklular döneminden kalma bir şehir sur kitabesi, Ermeniler döneminden kalma katedral veya bir diğer adıyla Ani Fethiye Camisi, Gürcü Kilisesi, Ateşgede, Tigran Honents Kilisesi, Ebu Menüçehr Camisi, Yıkık Minare ve İpek Yolu Köprüsü olmak üzere görülebilecek çok ama çok yapı var.

Bu yapılardan özellikle surlardan içeri girdikten sonra Büyük Katedrali, Tigran Honents Kilisesi’ni, Ebu Menuçehr Camisi’ni, çarşı yolunu, Ateşgede’yi görmeden geçmenize imkan yok diye düşünüyoruz. Bunları görmek için hareket ettiğinizde ise diğer yapılara ait kalıntıları da görmeden geçme imkanı olmayacaktır.

Ani’de ister güneş altında ister kar altında dolaşın ister keskin esen rüzgarın uğultusunu duyarak dolaşın hiç fark etmez Ani her anlamda gelen ziyaretçilere başka duygular yaşatıyor ve geçmişte güzel bir yolculuğa çıkatıyor.

Kars gezi rehberi olarak veya bir diğer ifadeyle Kars tur rehberi olarak Ani’li bir gün dileriz sizlere de. Ani hakkında daha fazla bilgi için “karserzurumrehberi” ile ve sağlıcakla kalın.


REHBER