Erzurum Gezi Rehberi
Erzurum Rehberim


Erzurum Gezi Rehberi
Erzurum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Erzurum şehri Doğu Anadolu Bölgesi’nin en kalabalık şehirlerinden birisidir. Dadaşlar diyarı olarak da anılan Erzurum şehir merkezinde ve çevresinde gezilip görülebilecek çok sayıda tarihi ve turistik değerler bulunuyor.

Tarım ve hayvancılık alanında büyük bir gelişme göstermiş olan şehrin ekonomisini de yine bu iki sektör canlı tutuyor diyebiliriz. Erzurum tarih öncesi çağlardan başlayarak coğrafik konumu nedeniyle her zaman önemli bir yerleşim alanı olarak tarihi seyir içerisinde yer edinmiştir.

Erzurum tarihi ve turistik yerleri ile dikkat çeken bir şehir kimliği de taşıyor. Tabi doğal güzelliklerini de asla göz ardı edemeyiz. Birde Erzurum denilince tabi ki Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde gerçekleşen Erzurum Kongresini de unutmamak gerekiyor. Bu kongrenin gerçekleştiği yapı günümüzde Erzurum da gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Erzurum Gezilecek Yerler
Bu şehirde gezilebilecek çoğu yer birbirine oldukça yakın konumda bulunuyor. Bu yerler bulundukları alan itibariyle de Erzurum şehir merkezinde bir araya toparlanmış adeta. Gezinize Erzurum şehrinin önemli simge yapılarından birisi olan Üç Kümbetler ile başlayıp öğle saatinde Kongre Binası ile sonlandırabilir ve böylelikle hemen çevresinde bulunan restoranlar da Erzurum’un meşhur cağ dönerinin tadına da bakabilirsiniz. Erzurum’da gezilecek yerler nezdinde Saltuklular dönemine ait Üç Kümbetler, şehrin simge yapılarından olan ve net olarak hangi dönemden kaldığı bilinmeyen ihtişamlı Çifte Minareli Medrese, ülkemizde birçok şehirde bulunan ulu camilerden birisi olan Saltuklu döneminin abidevi yapısı Erzurum Ulu Cami, İlhanlılar döneminden kalma ihtişamlı Yakutiye Medresesi, Osmanlılar döneminde yapılmış Rüstem Paşa Han’ı bir diğer ifadeyle Taş Han, Erzurum Kalesi, Lala Paşa Camisi, Erzurum Atatürk Evi Müzesi, saat kulesi, Erzurum’a bağlı Tortum ilçesinde bulunan meşhur Tortum Şelalesi, kış aylarının vaz geçilmez kayak merkezi Palandöken, Narman Peri Bacaları, Şehri korumak amacıyla yapılmış tabyalar, Erzurum Nene Hatun Milli Parkı.

Erzurum Turist Rehberi
Erzurum’a yaz kış gelen yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çeken bu güzel şehirde turist rehberliği hizmeti almak istemeniz durumunda yerli gruplarınız için internet sitemizde bulunan iletişim bilgilerinden iletişime geçebilirsiniz. Doğu Anadolu Turlarının vazgeçilmezi olan Erzurum şehrini anlattığımız bu internet sitemizde Erzurum tur rehberi arayışınız için sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız.


REHBER