SARIKAMIŞ
Kar, Kış, Ayaz, Savaş


Bir yanda eşsiz kar kristalleri ve bu kar kristallerinin meydana getirdiği fırsat sunduğu Sarıkamış Kayak Merkezi, diğer bir tarafta ise hiç bir zaman unutamayacağımız binlerce vatan evladını Şehit verdiğimiz Sarıkamış harekatı. Kars il sınırlarında bulunan Sarıkamış ilçesi 1915 tarihinde yapılan Sarıkamış harekatında 90 bin vatan evladını yitirdiğimiz yerdir. Günümüzde en çok ziyaretçi çeken yerlerden birisi olan Kars iline bağlı Sarıkamış ilçesini ister yaz ister kış ziyaret edin ama mutlaka Şehitliği/Şehitlikleri görün ve bir dua ile ayrılın. Bu toprakları canları pahasına korumak için harekata geçen ama amansız soğukta canlarını donarak veren şehitlerimizi bir kez daha yad edelim.

Kış aylarında bolca yağan kar ve uzun süren kış mevisimi Sarıkamış'ta bulunan kayak tesislerinin uzun süre gelenlere hizmet sunmaya devam ediyor olması bu şehre büyük bir ayrıcalık sağlamaktadır. Sarıkamış sarıçam ormanları ile kaplı nadir bir bölgedir. Burada bulunuşu sebebiyle 2700 metreyi aşan yükseklik ile son sınırına kadar orman ulaşmış olur. Sarıçam yirmi ile elli metre uzunluğa kadar ulaşabilen ve yeşilini kışında kaybetmeyen bir tür olarak dikkat çeker.

 

 

 

Sarıkamış harekatı 1. Dünya Savaşı'nda Osmanlı İmparatorluğu ile Rusya arasında Sarıkamış'ta gerçekleşen kara savaşlarıdır. Malesef harekat taktik hatalarından dolayı olumsuz sonuç vermiş on binlerce vatan evladı kış ayında donarak şehadete ermiştir. Hey yıl kış ayında Sarıkamış kayak merkezinde o günleri tekrar hatırlatan kardan asker heykelleri yapılıyor ve kış boyunca ziyaret edilebiliyor. Doğu Ekspresi, uçak veya araç ile gelenler için Kars gezisi planlamasına alınması gereken bir yerdir Sarıkamış.

Kış aylarının vazgeçilmezleri arasına giren Sarıkamış kayak merkezinde sadece Alplerde görülen kar kristallerinin yoğunluğunu karlarda yürüyerek yaşayabilirsiniz. Ayrıca kafelerde çaylarınızı yudumlarken çevreyi seyredebilirsiniz. Teleferik ile çam ağaçlarının bulunduğu doruklara ulaşabilir bu esnada Sarıkamış'ı görebilirsiniz. Kayak yapanlar için ideal bir yer alan Sarıkamış kayak yapmayanlarada sunduğu imkanlar ile kış keyfini yaşatmaya devam ediyor. Doğu Ekspresi ile önemli bir destinasyon haline gelen Kars her mevsim gelenleri beklemeye devam ediyor. Kars rehberi sitemizden sürekli yenilikleri takip edebilirsiniz. 

REHBER