Doğu Ekspresi ile Ankara'da başlayan yolculuk Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum illerinden geçerek serhat şehri Kars'a ulaşıyor. Yolculuk yaklaşık 24 saat sürmektedir.

Doğu Ekspresi Ankra - Kars arasında hergün çalışıyor. Trende pulman, örtülü kuşet ve yemekli vagonlar bulunuyor. (Bu bilgiler normal tarifeli doğu ekspresi seferleri içindir.)

 

Turistik Doğu Ekspresi genel olarak belirli tarihlerde satışa açık olmakla beraber çoğunlukla seyahat acentalarının özel tur grupları için almış oldukları seferlerdir.

Kars-Ankara arasındaki sefer Divriği ve Bostankaya'da 2 - 3 saat arası mola vermektedir. Ankara-Kars arasındaki sefer ise İliç, Erzincan ve Erzurum'da 2 - 3 saat arası mola vermektedir. Böylelikle yolculuk 32 saati bulabilmektedir.

Kendinize özel kompartımanlarınızı gönlünüze göre süsleyebilir ve bu büyülü yolculuğun keyfini ölümsüzleştirebilirsiniz. 

 

Doğu Ekspresi treni geçtiği güzergah boyunca sunduğu güzellikler nedeniyle gezginler, fotoğraf sanatçıları, arkadaş grupları tarafından yoğun talep görmektedir. En yoğun sezon olan yaz ayların seyahatler genelde pulman vagonlarla yapılmaktadır. Kış aylarında ise çeşitli gruplar,fotoğrafçılar, üniversite öğrencileri ve acentalardan gelen talepler genelde kuşetli vagonlara alınmaktadır.Bu grupların tercihleri Aralık ayında başlayıp Mart sonuna kadar devam etmektedir. Daha fazla ayrıntılar için: tcddtasimacilik.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Tren ile seyahat ederken trenin her an her yerde istenildiği zaman duramayacağını sadece belirlenmiş olan yerlerde duracağını unutmamak gerekiyor. Bu nedenle Ankara'dan veya Kars'tan yolculuğa başlayan kişinin son durağa gidene kadar geçecek olan 24 saat ve daha fazla süre için yanında yetecek kadar gıda bulundurmasını ve özellikle kullandığı ilaçlar varsa unutmamasını tavsiye ederiz. Tren tabiki molalar veriyor dolayısıyla yiyecek içecek hususunda da çok fazla abartıya kaçmamakta fayda var. Çünkü daha sonra çöpe gidebiliyor. Aperatif ürünleri tavsiye ediyoruz. Kuruyemiş ve meyve tavsiye ediyoruz.

YOLCULUK İÇİN ÖNERİLER
TAVSİYELER


  Soğuk için önlemini al.
  Yanında su bulundur.
  İlaçlarını unutma.

 

-----------------------------------------------------------

Kars turu veya Erzurum turu için kış aylarında özellikle grupların yoğun olarak talep ettiği doğu ekspresi ile geziler oldukça gündemde. Tabi Doğu Ekspresi sadece kış değil yaz aylarında da talep alıyor. Yaz aylarında sunduğu güzel manzaralar ile kış aylarında sunduğu güzel manzaralar mevsimsel olarak farklı görsel şölenler sunuyor. Bu görsel şöleni mutlaka yaşamanızı tavsiye ediyoruz. Doğu Ekspresi ile yolculuk yapacak olanlar için en önemli tavsiyemiz Doğu Anadolu'nun olası serin havasına karşı önlem alarak yola çıkmalarıdır. Özellikle kışın seyahat edecekseniz kış şartlarının ağır olduğunu bilerek ona göre hazırlanıp yola çıkmakta fayda var. Görülecek olan tarihi ve doğal yerler için dışarıda dolaşmak gerektiğini düşündüğümüzde kış ayı için sıkı giyinerek yola çıkmanın sağlık açısında faydalı olacağını düşünüyoruz. Doğu Ekspresi turlarında trenin başlangıç noktalarından trene binerek uzun seyahatler yapabileceğiniz gibi diğer duraklardan da binerek seyahat sürenizi kısaltabilirsiniz. Örneğin Erzurum'dan trene binip Kars'a kadar kısa bir tren yolculuğuda yapabilirsiniz. Yada tam tersinide yapabilirsiniz. Yataklı vagonlarda seyahat etmeyi planlıyorsanız kompatıman almanızı ve örtülü kuşet almanız durumunda dört kişilik ve kompartıman olduğunu ve ona göre rezervasyonunuzu kendinize özel yaptırmanızı tavsiye ederiz. Pulman yani koltuk almanız durumunda ise sıralanmış rahat koltuklarda oturarak seyahat edebilirsiniz. Özellikle seyahat acentalarıyla gelenler turistik yataklı vagonlarda kendilerine özel hizmeti seyahat acentalarından satın alarak rahat bir yolculuk gerçekleştirebiliyorlar. Özellikle bilen birilerinin yanınızda olmasını ve konuya hakim olmasını istiyorsanız doğuya tur düzenleyen seyahat acentalarının bu hususta sizlere yardımcı olabilecekleri kanaatindeyiz. Eğer Kars turu veya Kars Erzurum turu veya Doğu Ekspresi ile tur düşünüyorsanız öncelikle bir seyahat acentası ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

-----------------------------------------------------------

Doğu Ekspresi, Doğu Expresi, Doğu Ekspresi Turu, Kars, Erzurum, Kars Turu, Erzurum Turu, Doğu Anadolu

REHBER